ZKO č.343 Česká Lípa – Obecní les

ZKO Obecní les se po celou dobu své existence zabývá pracovním a sportovním výcvikem psů nejrůznějších plemen bez rozdílu velikosti, podle Národního zkušebního řádu a Mezinárodního zkušebního řádu IPO.  Průkaz původu psa není podmínkou členství v klubu. Pomáháme začátečníkům při výběru a výchově štěněte a hlavně se základní ovladatelností a socializací psa. Podporujeme činnost mládeže a individuálním přístupem a vhodnou motivací se snažíme podporovat zájem dětí a mládeže o práci se psem a o jeho výcvik. Nedílnou součástí činnosti klubu je pořádání zkoušek, účast členů na kynologických akcích, a to jak v rámci regionu, tak i celé ČR. V našem klubu vyrostla řada velmi úspěšných psovodů, kteří se i dále věnují kynologii jako svému koníčku a sklízí velmi pěkné úspěchy.
Z některých psovodů se stali profesionálové v řadách Policie ČR nebo příslušníci České armády a jako služební psovodi se již nejednou zúčastnili zahraniční vojenské mise.

Výcvik obětavě zajišťují výcvikáři a figuranti, z nichž někteří jsou držiteli I. výkonnostní třídy. Máme li jmenovat některé konkrétní úspěchy našich členů, nelze opomenout především psovoda Petra Vondráčka - čtyřnásobného účastníka MR FCI, trojnásobného účastníka MS belgických ovčáků, účastníka MR TARTu a účastníka MR Belgických ovčáků.

Dalším velmi úspěšným psovodem je současný výcvikář a figurant  Vasil Chasanovitis, účastník MR Belgických ovčáků a účastník výběrových závodů na MR IPO a jeho dcera Renata Chasanovitisová, která se třikrát zúčastnila MR mládeže a jednou získala titul nejlepšího stopaře.

Jsme organizací, kde spolupracují amatérští i profesionální psovodi, čímž je úspěšně navazováno na tradice služební kynologie a její praktické využití a zároveň je zajištěn i přirozený zájem o sportovní kynologii a její rozvoj. Naši psovodi nesklízí úspěch jen na soutěžích, ale se svými čtyřnohými svěřenci složili řadu výkonnostních zkoušek, včetně vrcholových a mnozí z nich jsou  držiteli mnoha titulů z výstav, jak republikových, tak zahraničních.

Výcvik

Výcvik probíhá každou sobotu a neděli od 9.00 a ve čtvrtek od 16.3O na cvičišti ZKO.

  • psovodi se dostaví na výcvik včas
  • psovodi odpovídají za škody způsobené psem
  • na výcvik si každý nosí výcvikové pomůcky: základní – náhubek, hladký stahovací obojek, vodítko + 1 náhradní, pokročilí psovodi – vodítko dlouhé-stopovací (min. 10 metrů), aportovací činku, cedulku na stopy, předměty a odměnu pro psa
  • není dovoleno volné pobíhání psů v areálu cvičiště
  • psi jsou venčeni mimo cvičiště a v případě znečištění psovod po svém psu uklidí
  • psovodi dbají pokynů výcvikáře
  • psovodi dodržují organizační řád